GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE

Wyborcy niepełnosprawni posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, tj. o:

  • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • całkowitej niezdolności do pracy;
  • zaliczeniu do I grupy inwalidów;
  • zaliczeniu do II grupy inwalidów;
  • stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, z przysługującym zasiłkiem pielęgnacyjnym.


Głosować korespondencyjnie mogą również:

  • wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,
  • wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

UWAGA! Głosowanie korespondencyjne nie jest możliwe w przypadku głosowania przez wyborcę:

  • w zakładach leczniczych,
  • w domach pomocy społecznej,
  • w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych,
  • domach studenckich,
  • w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich,
  • a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania (głosujący przez pełnomocnika).

Kiedy i gdzie zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego?

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony komisarzowi wyborczemu w Jeleniej Górze, ul. Morcinka 33a najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 27 maja 2024 r.

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca br. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów, czyli do 7 czerwca br.

Co zawiera pakiet wyborczy i jak będzie doręczony?

Wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, otrzyma pakiet wyborczy najpóźniej 6. dnia przed dniem wyborów. Pakiet będzie doręczony przez przedstawiciela Poczty Polskiej wyłącznie do rąk własnych wyborcy, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i po pisemnym pokwitowaniu odbioru.

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, otrzyma pakiet wyborczy nie później niż 2. dnia przed dniem wyborów. Pakiet zostanie doręczony do drzwi mieszkania lub innego lokalu, w którym przebywa wyborca, przy zachowaniu środków ochrony osobistej.

W skład pakietu wyborczego wchodzą:

  1. koperta zwrotna;
  2. karty do głosowania;
  3. koperta na karty do głosowania;
  4. instrukcja głosowania korespondencyjnego;
  5. nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille’a – jeżeli wyborca zażądał jej przesłania;
  6. oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Sposób głosowania

Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja. Następnie podpisuje oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Do koperty zwrotnej wyborca wkłada zaklejoną kopertę z kartą do głosowania oraz podpisane oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

POSTANOWIENIE NR 426/2024 KOMISARZA WYBORCZEGO W JELENIEJ GÓRZE I w sprawie podziału Miasta Jelenia Góra na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych



Załączniki: